Napisz do nas: polskaam@radiopolska.pl  

 

     Polska

 

AM

FALE DŁUGIE, ŚREDNIE I KRÓTKIE W POLSCE

FALE DŁUGIE 153 – 279kHz     FALE ŚREDNIE 531 – 1611kHz     FALE KRÓTKIE 1711-29999kHz

 

    

 

 

  Menu

   

  Wykazy:

  Fale Długie -LW-

  Fale Średnie -MW-   

  Fale Krótkie -SW-

  DRM –emisje cyfrowe-

 

  Zakładki:

  Redakcje Polskie

  Polska AM

  Twoje Radio Gminne

  Piraci AM

  Odbiór

  Radioodbiorniki

  Obiekty Nadawcze  

  Radiolatarnie

  Historia

  Ramówki

  Redakcja Serwisu

  Reportaże

 

  Forum „Odbiór AM”

 

  Strona główna

 

 

 

SOLEC KUJAWSKI

 

 

Radiowe Centrum Nadawcze Polskiego Radia Solec Kujawski

 

Od 4 września 1999 r. emisja Programu 1 w zakresie fal długich prowadzona jest na częstotliwości 225 kHz przez Radiowe Centrum Nadawcze Polskiego Radia w Solcu Kujawskim. Jest to nowoczesny ośrodek, którego infrastruktura nadawcza przygotowana jest nie tylko do obecnych funkcji, związanych z emisją programu radiowego w tradycyjnej technologii analogowej wykorzystującej modulację AM, ale także do przyszłej emisji cyfrowej w technice DRM (Digital Radio Mondiale).

 

Stacja nadawcza nadaje sygnał z mocą 1000 kW. Jej budowa stała się konieczna po runięciu 8 sierpnia 1991 roku masztu radiowego w Konstantynowie. Radiowe Centrum Nadawcze zbudowane zostało w latach 1998-1999 na dawnym poligonie wojskowym w pobliżu Solca Kujawskiego, przez najnowocześniejszą francuską firmę Thomcast.

 

System antenowy o maksymalnym promieniowaniu w kierunku południowo-wschodnim tworzą dwa ćwierćfalowe maszty nadawcze o wysokości 330 i 289 m. Maszty utrzymywane są przez pięć poziomów odciągów wykonanych z lin stalowych o średnich 40 mm. Maksymalne odchylenie szczytu masztu przy slinym wietrze wynosi około 1,5 m. Waga obu masztów to 304 tony.

 

Nowe Centrum radiowe zostało uroczyście uruchomione. W uroczystości otwarcia uczestniczyło wielu znamienitych gości, m.in. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski oraz prymas Polski kardynał Józef Glemp.

 

W trakcie planów odbudowy zrezygnowano z wysokiego kolosa na rzecz dwóch mniejszych masztów, ze względu na oddaloną od centrum kraju lokalizację Solca Kujawskiego. Budowa Centrum Nadawczego wyniosła 49 mln zł.

 

 

Zasięg strefy ochronnej RCN w Solcu Kujawskim

 

Mapa zasięgu stacji w Europie

Najsłabszy sygnał zmierzony na terenie Polski (w Przemyślu) wynosi 82.5 dBmV/m, co gwarantuje bardzo dobrą jakość odbioru. Im dalej od nadajnika, tym sygnał jest słabszy. Poza obszarem zaznaczonym odbiór programu jest również możliwy, ale z gorszą jakością. Niesymetryczny kształt zasięgu jest efektem zastosowania anteny kierunkowej.

 

Więcej zdjęć w: Galerii RadioPolski

 

 

 

 

Polska AM © 2005-2010